Біль у попереку: патологія чи норма?

Хто з нас хоч би раз за життя не стикався з болем у попереку? Він може мати одноразовий характер, наприклад, після садово-дачних робіт чи піднімання важкого. 

Згідно з даними наукового співтовариства, понад 80% людей хоч би один раз зверталися по медичну допомогу через тягучий або різкий біль у нижньому відділі хребта. У разі правильно підібраної терапії забути про цю неприємність вдавалося в середньому після 4-х тижнів лікування. А в 10-40% випадків біль набуває хронічноу форму та супроводжує людину  протягом усього життя.

ЩО СЛУГУЄ ПУСКОВИМ МЕХАНІЗМОМ ДЛЯ БОЛЮ В ПОПЕРЕКУ? ЧИ ЗАВЖДИ ПРИЧИНОЮ Є ГІПОДИНАМІЯ?

Одноразові випадки болю в нижньому відділі хребта можуть бути викликані гіподинамією, а саме сидячим способом життя. Не секрет, що офісні працівники проводять уесь день у статичній позі за екраном комп’ютера, додому їдуть на метро чи на авто, а вечір проводять не в спортзалі, а перед телевізором. У радянських фільмах про життя службовців відображено традицію проведення «виробничої гімнастики» на робочому місці. Усі працівники підприємства – від директора до простої друкарки – під бадьору музику брали участь у фізкультурній паузі. Сучасні лікарі-вертебрологи із сумом відзначають, що тепер такої традиції немає, хоч є офіси, де піклуються про працівників: ставлять тенісний стіл, встановлюють тренажери чи оплачують карту у фітнес-клуб. Але таких випадків небагацько.

І, навпаки, на противагу сидячому способу життя, значне фізичне навантаження, робота на дачі, важкі торби, неправильно підібраний комплекс вправ у фітнес-клубі також можуть спровокувати сильний біль у попереку.

УРОЛОГІЧНА ТА ГІНЕКОЛОГІЧНА ПРИЧИНИ БОЛЮ

Болі у попереку можуть бути викликані не тільки проблемами із хребтом, причина може мати гінекологічний та урологічний характер. Частіше за все гінекологічний біль у поперековому і крижовому відділах хребта може бути симптомом наявності загину матки або хронічного запалення придатків.

Не варто забувати про те, що больові відчуття у попереку можуть бути симптомом урологічних проблем. Тупий біль у цій області є характерним для уповільнених патологічних процесів. До них належать хронічний пієлонефрит, злоякісні пухлини. Гострий біль може мати місце при сечокам’яній хворобі з обструкцією (закупоркою) сечоводу, гострому нефриті.

ПАТОЛОГІЇ ХРЕБТА

Однак, за даними медичної статистики, понад 80% скарг на біль у попереку безпосередньо пов’язані з патологією хребта: остеохондрозом, артрозом, ревматизмом, радикулітом, люмбаго, невралгією...

Перше місце серед цих напастей займає остеохондроз. У наш час він значно «помолодшав», якщо раніше цей діагноз асоціювався з людьми похилого віку, то тепер остеохондроз діагностують у 30-річних! Тепер не тільки старенькі бабусі обв’язуються хустками і поясами з «собачої шерсті», а й молодь стоїть у черзі в аптеці за таблетками «від спини». Асортимент ліків величезний, але як зробити правильний вибір і не нашкодити організму?

Звичайно, потрібно обов’язково звернутися до лікаря, який встановить причину болю у спині та складе схему лікування. Ні в якому разі не варто вдаватися до самолікування. Якщо біль пов’язаний з патологією хребта, досвідчений лікар направить вас на рентгенологічну діагностику чи МРТ поперекового відділу. На основі результатів обстеження випише рецепт, призначить фізіотерапію, лікувальну фізкультуру, порадить, які види діяльності варто обмежити, направить на масаж чи мануальну терапію.

Як правило, ефективним є приймання нестероїдних протизапальних засобів (НПЗЗ). Вони забезпечують виражений протизапальний та знеболювальний ефект. Однак ці препарати мають багато побічних дій та протипоказань, тому ставитися до них потрібно з максимальною обережністю, приймання НПЗЗ потребує консультації лікаря.

Спеціалісти зазначають, що не менш ефективною в даному випадку є локальна терапія за допомогою НПЗЗ, тобто зовнішніх засобів – гелів і мазей, які діють тільки на хвору ділянку, а не на організм у цілому. Для лікування болю в області попереку внаслідок радикуліту, остеохондрозу чи невралгії особливо добре себе зарекомендували  мазі на основі зміїної отрути. Наприклад, мазь для місцевого застосування «Випросал В®». Отрута гадюки і камфора, що входять до складу препарату, знеболюють, а саліцилова кислота і скипидар діють як антисептики. Інакше кажучи, препарат подразнює чутливі рецептори шкіряних покривів і підшкірної клітковини, розширює судини та покращує клітинне живлення, знімаючи запалення та біль.

Якщо у Вас болить поперек, Ви не можете нахилятися, носити сумку через плече, Вам тяжко тривалий час сидіти і стояти, терміново зверніться до лікаря, оскільки банальний біль у спині може бути ознакою серйозних проблем у Вашому організмі. Що раніше Ви розпочнете лікування, то кращий буде результат.

Схожі статті

Отрути у медицині: шкода чи спасіння

У природі існує безліч отруйних речовин, які можуть спричинити чималу шкоду. Ще в античні часи люди навчилися використовувати отрути тваринного і рослинного походження на свою користь у полюванні та на війні. 

Що таке «відкладення солей»?

Чим старшою стає людина, тим частіше вона скаржиться на різні проблеми, пов’язані з опорно-руховим апаратом. Цьому, звичайно, сприяє багато факторів: малорухливий спосіб життя, неправильне харчування, відсутність фізичного навантаження в об’ємі, необхідному для підтримання здоров’я.

Діагноз чи вирок: спосіб життя при артрозі

Артроз (чи остеоартроз) – це захворювання, яке призводить до зруйнування хрящів всередині суглобів. Ця патологія дуже поширена у всьому світі, причому з віком схильність до артрозу зростає та, як наслідок, захворювання частіше зустрічається серед населення похилого віку.

Нагору