Отрути у медицині: шкода чи спасіння

У природі існує безліч отруйних речовин, які можуть спричинити чималу шкоду. Ще в античні часи люди навчилися використовувати отрути тваринного і рослинного походження на свою користь у полюванні та на війні. 

А з часом учені змогли багато отрут «приборкати» для використання їх не на шкоду здоров’ю, а навпаки, – лікування недугів з їх допомогою.

ТОП-10 «КОРИСНИХ» ОТРУТ

АРСЕН (МИШ’ЯК)

Цей крихкий напівметал сталевого кольору у стоматології застосовується і дотепер. Його використовують у той момент, коли карієс настільки «з’їв» зуб, що дійшов до пульпи. Щоб припинити поширення хвороби, потрібно видалити нерв. Для цього на добу на оголену пульпу кладуть крупинку пасти, яка містить миш’яковисту кислоту. Нерв умирає, а потім зубні канали і сам зуб пломбують.

ТОКСИН БОТУЛІЗМУ

Це небезпечна отрута, при отруєнні якою може виникнути параліч, що призводить до загибелі. Але сильно розбавлений та очищений токсин ботулізму застосовується сьогодні в терапії косоокості, підвищеного потовиділення, кривошиї. На основі цієї отруйної речовини виготовили ліки для дітей, хворих на ДЦП, а також засоби для «розгладження» зморшок.

АЛКАЛОЇДИ

Ці речовини, що виділяються з рослин, належать до наркотичних. Одна з найвідоміших – морфін, який отримували на початку далекого 19 століття з маку і який згодом став популярним знеболювальним засобом. Похідні морфіну використовують дотепер.

В офтальмології одні з широко застосовуваних алколоїдів – це пілокарпін для зниження внутрішньоочного тиску і атропін для корекції косоокості та досягнення функціонального спокою ока.

Основний алкалоїд кори хінного дерева – хінін – має жарознижувальну та знеболювальну властивості. А ще цю отруту з давніх часів використовують проти малярії.

ОТРУТА ТРОПІЧНИХ ЖАБ

Отруту екзотичних жаб, які живуть у тропічних лісах, вчені вивчають уже багато років. Спеціалісти дійшли висновку, що у цій отруті містяться пептиди, які знижують кров’яний тиск, розріджують кров, запобігають руйнуванню кісток.

ОТРУТА СКОРПІОНІВ

Вона діє як болезаспокійливий засіб і вже довгий час використовується як ефективний анестетик. А нещодавно стало відомо, що на основі отрути скорпіонів можуть виготовити медикаменти для боротьби з онкологічними захворюваннями і хворобою Альцгеймера.

БДЖОЛИНА ОТРУТА

Свій внесок в сучасну медицину зробили і бджоли. Їхня отрута здатна стимулювати імунітет, поліпшувати провідність нервових волокон, посилювати мозковий кровообіг. Вона застосовується при гіпертонії, епілепсії, ревматичних захворюваннях і хворобах дихальної системи.

Окремо у цьому списку стоїть зміїна отрута. Вона, мабуть, найпопулярніша в сучасній медицині.

ЦІЛЮЩІ ВЛАСТИВОСТІ ЗМІЇНОЇ ОТРУТИ

Як отримують отруту, яка згодом застосовується у медицині? Для цього існують цілі зміїні ферми, на яких рептилій і вирощують для доброї справи. Раз на місяць із кожної змії витягають отруту. Для цього є два способи. Перший -  можна добути краплі отрути шляхом механічного масажу отрутних залоз. Інший варіант – використати електрострум. Для цього до слизової рота змії торкаються електродами, викликаючи спазм залози і повну віддачу отрути.

Вчені давно з’ясували, що, наприклад, отрута кобри має властивість знімати біль і спазми. Засоби на основі отрути гюрзи та індійської гадюки допомагають крові швидко згортатися навіть при такому серйозному захворюванні, як гемофілія.

Зміїна отрута широко застосовується у виробництві мазей і гелів для лікування артриту, невралгії, радикуліту, м’язових спазмів та інших суглобових і м’язових захворювань. Зокрема, отрута гадюки входить до складу мазі «Випросал В®», що добре зарекомендувала себе як ефективний болезаспокійливий та протизапальний засіб.

Отрута може вбити, а може і врятувати. Навіть найнебезпечніші для здоров’я людини речовини у невеликих дозах і при правильному застосуванні виявляються корисними.

Схожі статті

Діагноз чи вирок: спосіб життя при артрозі

Артроз (чи остеоартроз) – це захворювання, яке призводить до зруйнування хрящів всередині суглобів. Ця патологія дуже поширена у всьому світі, причому з віком схильність до артрозу зростає та, як наслідок, захворювання частіше зустрічається серед населення похилого віку.

Біль у суглобах – у чому причина?

З кожним роком хвороби опорно-рухового апарату «молодшають». Сьогодні вже ніхто не дивується артриту у 20-25 років. Звичайно, цьому сприяє декілька факторів: погана екологія, малорухливий спосіб життя, спадковість. Основною ознакою проблем з опорно-руховим апаратом є біль.

Артроз: як зупинити руйнування суглобів

Артроз недарма вважають однією із хвороб століття, адже з кожним роком все більше й більше людей стикаються з цим захворюванням. 

Нагору