Дієта для суглобів

Здоров’я суглобів – це запорука високої якості життя, адже свобода рухів необхідна нам для повсякденної діяльності. 

На жаль, з віком більшість людей дізнаються, що таке біль, скрип у суглобах і порушення їх рухливості. Причин тому немало – у першу чергу йдеться про різні фактори ризику. До них належать переохолодження, травми, запалення.

Однак величезне значення у попередженні захворювань суглобів має також спосіб життя – правильне харчування, достатня фізична активність, нормальна маса тіла. Цих принципів слід дотримуватись як здоровим людям, так і тим, хто вже має проблеми із суглобами.

Яку ж дієту показано при хворобах суглобів? Перш за все, необхідно пам’ятати, що надлишкова вага – це серйозне навантаження на опорно-руховий апарат. Тому в основі системи харчування при хворобах суглобів завжди лежать три основні принципи дієтології – енергетична рівновага, збалансований раціон та режим харчування. Дотримучись цих простих правил, можна не тільки попередити збільшення ваги, а й, навпаки, позбавитися зайвих кілограмів.

РОЗГЛЯНЕМО ЦІ ПРИНЦИПИ ДОКЛАДНІШЕ:

  1. Енергетична рівновага – цей принцип говорить, що кількість калорій, які ми споживаємо, має відповідати енергетичним затратам організму. Це досягається за допомогою обмеження добової норми калорійності їжі та складання правильного режиму фізичної активності.
  2. Збалансований раціон – правильна пропорція мікро- та макронутрієнтів у раціоні харчування.
  3. Режим харчування – дотримання графіку прийому їжі. Найоптимальнішими є прийоми їжі частинами (5-7 разів на день), але невеликими порціями.

Однак слід пам’ятати, що надлишкова вага – не єдиний негативний фактор при хворобах суглобів. Слід обмежувати споживання гострих і солоних страв, міцного чаю та кави, цукру, соку цитрусових, м’ясних страв. Не рекомендуються також вироби з борошна вищого ґатунку.

Раціон людини, яка страждає на захворювання суглобів, має передбачати прийом достатньої кількості води (1,5-2 літри на добу), фосфору та кальцію (риба и морепродукти). Є дані про позитивний вплив на суглоби молочних продуктів, а також гранатів і гранатового соку. При виборі хліба та макаронів перевагу слід надавати виробам із борошна грубого помелу чи з твердих сортів пшениці.

На жаль, одна тільки дієта не позбавляє від проблем із суглобами повністю. Частіше за все доводиться вдаватися до допомоги ліків. Користуються широким попитом НПЗЗ – нестероїдні протизапальні засоби. Вони є високоефективними, однак мають багато побічних ефектів – зокрема, негативно впливають на слизову оболонку шлунково-кишкового тракту, особливо при систематичному прийомі. Для того щоб уникнути подібних небажаних реакцій, частіше за все призначаються нетаблетовані форми цих препаратів, а мазі на їх основі. Вони деякою мірою знімають больовий синдром, однак їх протизапальна дія виражена недостатньо.

Тому особлива увага лікарів останнім часом до на мазі з місцевим подразнювальним ефектом, основним компонентом яких є зміїна отрута. До їх числа належить, наприклад, «Випросал В®», до складу якого входить отрута гадюки, камфора, скипидар і саліцилова кислота. Цей засіб має виражену протизапальну, антисептичну та знеболювальну дію, поліпшує кровообіг в області суглоба, допомагаючи швидше впоратися із хворобою.

Отже, при проблемах із суглобами слід переглянути свій раціон та виключити з нього низку продуктів. Дієта допомагає не тільки зменшити кількість і тяжкість загострень, а й знизити навантаження на суглоби за рахунок зниження ваги. Правильне харчування у поєднанні зі своєчасним лікуванням, у тому числі препаратами на основі зміїної отрути, – запорука швидкого одужання.

Схожі статті

Біль у попереку: патологія чи норма?

Хто з нас хоч би раз за життя не стикався з болем у попереку? Він може мати одноразовий характер, наприклад, після садово-дачних робіт чи піднімання важкого. 

Біль у суглобах – у чому причина?

З кожним роком хвороби опорно-рухового апарату «молодшають». Сьогодні вже ніхто не дивується артриту у 20-25 років. Звичайно, цьому сприяє декілька факторів: погана екологія, малорухливий спосіб життя, спадковість. Основною ознакою проблем з опорно-руховим апаратом є біль.

Біль у суглобах - до зміни погоди: міф чи реальність?

Погода – один із визначальних факторів, що впливають на настрій людини. І нехай у пісні з одного відомого радянського фільму є слова: «У природы нет плохой погоды», – із цим, на жаль, не погодяться більшість тих, чиє самопочуття дуже залежить від метеоумов.

Нагору