Що таке «відкладення солей»?

Чим старшою стає людина, тим частіше вона скаржиться на різні проблеми, пов’язані з опорно-руховим апаратом. Цьому, звичайно, сприяє багато факторів: малорухливий спосіб життя, неправильне харчування, відсутність фізичного навантаження в об’ємі, необхідному для підтримання здоров’я.

У народі всі захворювання, так чи інакше пов’язані з костями і суглобами, називають «відкладенням солей». Тим не менше, у медицині такого терміна не існує. Є чіткі визначені назви захворювань опорно-рухового апарату: артрити, артрози, подагра та інші. Із «відкладенням солей» дійсно пов’язана лише подагра (подагричний артрит).

Виникає питання – звідки ж узявся подібний термін? Невже і правда те, на суглобі виростають «сталактити кухонної солі чи крейди»?! Звичайно ж, ні. Більшість патологій опорно-рухового апарату призводить до візуальної зміни суглоба, відбувається його деформація, та, як правило, він розширюється і набрякає. Виникає візуальна асоціація, що на суглоб щось «наросло», а характерний хрускіт тільки додає впевненості в цьому.

Так чи інакше, лише подагру можна пов’язати з народним терміном. Причиною виникнення подагри є порушення обміну сечової кислоти. Цьому передує низка захворювань, пов’язаних із порушенням метаболічної функції організму: ожиріння, цукровий діабет, інші ендокринні відхилення, захворювання нирок тощо. В результаті солі сечової кислоти (урати) не виводяться з організму, а відкладаються на суглобових поверхнях. Чоловіки страждають на це захворювання частіше за жінок. Уся справа в естрогені – жіночому статевому гормоні, який перешкоджає відкладенню уратів. Щоправда, іноді «прекрасна половина людства» теж піддається цій напасті, наприклад, на фоні клімаксу, коли кількість естрогену у крові різко падає.

Подагра характеризується раптовим початком та різким припиненням симптомів. Чим більш запущене захворювання, тим частіше виникають подібні напади. Наприклад, за перші кілька років напад може траплятися 1-2 рази. Але чим далі, тим гірше. За один рік кількість нападів подагри може сягати 8-10, серйозно знижуючи якість життя людини і призводячи до інвалідизації, особливо за відсутності кваліфікованої медичної допомоги.

Як правило, лікарі у періоди загострень призначають пацієнтам препарати із групи НПЗЗ. Але, враховуючи високу небезпеку таких препаратів для шлунково-кишкового тракту, не всім пацієнтам доцільно призначати подібну терапію. Саме тому стає очевидним розширення асортименту засобів, які є ефективними в купіруванні нападів подагри. Дієвими можна назвати засоби на основі зміїної отрути: вони усувають біль за рахунок зниження інтенсивності запалення. Досить ефективними є мазі, наприклад «Випросал В®», що містить саліцилову кислоту, скипидар, камфору та отруту гадюки. У поєднанні ці компоненти чинять знеболювальну, протизапальну, протинабрякову дію, поліпшуючи якість життя хворого.

ЧИ ІСНУЄ НИЗКА НЕСКЛАДНИХ ПРАВИЛ, ЗАВДЯКИ ЯКИМ ПОДАГРУ МОЖНА УСПІШНО КОНТРОЛЮВАТИ:

  1. Підбирайте продукти та час прийому їжі розумно, розділяйте денний раціон на невеликі порції, уникайте переїдання.
  2. Старайтеся випивати на день 1,5-2 літри рідини (лужна мінеральна чи проста дистильована вода).
  3. Необхідно обмежити вживання їжі, багатої на пуринові основи, а це бобові, печінка, нирки і м’ясо тварин, м’ясні та рибні супи, деякі  овочі (щавель, шпинат, спаржа, помідори, брюссельська капуста, цвітна капуста), гриби, риба.
  4. Слід включити до щоденного раціону молоко та молочні продукти, сири, курячі яйця, ікру, картоплю, моркву, хліб, крупи, пшоно.
  5. Виключіть із раціону жирну, смажену, солону їжу, алкоголь, міцні чай та каву.
  6. Регулярно відвідуйте лікаря для діагностики стану власного здоров’я.

Схожі статті

Дієта для суглобів

Здоров’я суглобів – це запорука високої якості життя, адже свобода рухів необхідна нам для повсякденної діяльності. 

Отрути у медицині: шкода чи спасіння

У природі існує безліч отруйних речовин, які можуть спричинити чималу шкоду. Ще в античні часи люди навчилися використовувати отрути тваринного і рослинного походження на свою користь у полюванні та на війні. 

Нагору