Діагноз чи вирок: спосіб життя при артрозі
Артроз (чи остеоартроз) – це захворювання, яке призводить до зруйнування хрящів всередині суглобів. Ця патологія дуже поширена у всьому світі, причому з віком схильність до артрозу зростає та, як наслідок, захворювання частіше зустрічається серед населення похилого віку.
АРТРОЗУ ЗАВЖДИ ПЕРЕДУЄ НИЗКА ОЗНАК, ЯКІ АВТОМАТИЧНО «ПОМІЩАЮТЬ» ЛЮДИНУ ДО ГРУПИ РИЗИКУ. СЕРЕД ТАКИХ:
- Надлишкова маса тіла – дуже часте явище, що стає причиною артрозу. Під дією великої ваги систематично відбувається здавлювання суглобів. Це призводить до того, що хрящі, які розташовані у місцях змикання окремих частин суглобу, виснажуються. У подальшому суглоб втрачає свою рухливість, і багато людей, які страждають на ожиріння, до кінця свого життя втрачають здатність самостійно пересуватися.
- Старі травми та великі фізичні навантаження – теж поширені причини такої патології, як артроз. Особливо це стосується спортсменів та людей, які щоденно займаються важкою фізичною працею протягом тривалого часу.
- Ендокринні порушення, нестача мікроелементів та гормональний дисбаланс на фоні клімактеричного синдрому – все це негативно змінює показники гомеостазу, що стає причиною артрозу.
- Запальний/інфекційний процес у суглобі чи уроджене порушення розвитку (так звана дисплазія) також призводить до його деструкції.
ЧАСТІШЕ ЗА ВСЕ АРТРОЗУ ПІДДАЮТЬСЯ СУГЛОБИ КИСТЕЙ, СТОПИ, ШИЙНОГО ТА ПОПЕРЕКОВОГО ВІДДІЛІВ ХРЕБТА, КОЛІН І ТАЗУ. ПЕРШИМИ СИМПТОМАМИ НАБУТОГО АРТРОЗУ Є:
- Біль у суглобі. На першій стадії розвитку артрозу біль не сильний. Він виникає, як правило, при виражених фізичних навантаженнях і швидко минає під час відпочинку. Це і є непрямою причиною того, що пацієнти не відразу звертаються до лікаря. З часом біль починає виникати навіть у стані спокою, без фізичного впливу. Іноді він може бути настільки нестерпним, що людина не може заснути.
- Хрускіт суглобів. Тут треба сказати про те, що хрускіт артрозного суглобу не можна сплутати ні з чим, він сухий та грубий. По мірі розвитку захворювання хрускіт стає все чіткіше. Це пов’язано з тим, що хрящ стирається все більше, від чого суглобові поверхні починають тертися безпосередньо одна об одну.
- Зменшення рухливості суглобів. На початковому етапі захворювання цей симптом майже непомітний і, як правило, зникає по мірі того, як людина «розхожується». Але з розвитком захворювання відбувається серйозне обмеження рухливості суглоба – амплітуда його можливого руху зводиться до мінімуму.
- Деформація суглоба. Це властивість притаманна пізнім стадіям артрозу, коли суглоб повністю змінює свою форму.
АРТРОЗ – ЦЕ ЗАХВОРЮВАННЯ, З ЯКИМ ДОВОДИТЬСЯ ЖИТИ БАГАТЬОМ ЛЮДЯМ. АЛЕ ЦЯ ХВОРОБА – НЕ ВИРОК. ЩОБ ЖИТИ ПОВНОЦІННИМ ЖИТТЯМ, ДОСТАТНЬО ДОТРИМУВАТИСЯ КІЛЬКОХ НЕСКЛАДНИХ ПРАВИЛ:
- Звичайно, дієта. Це не означає, що Вам необхідно жорстко себе обмежувати. Достатньо виключити надлишок солі, смаженої та гострої їжі. Важливо мінімізувати кількість органічних кислот у щоденному раціоні. Така їжа погіршує стан суглобів через порушення показників гомеостазу.
- Вдягайтеся тепліше. Це особливо стосується міжсезоння, коли погода буває оманливою (осінь, весна). Пам’ятайте про те, що Ви постійно перебуваєте у групі ризику. Ваші суглоби – це індикатор, який першим реагує на зміну погоди, на зміни Вашого здоров’я. Саме тому не наражайте себе зайвий раз на небезпеку, будь-який протяг може мати вагомий вплив на Ваше самопочуття.
- Рух – це життя. Але все добре, коли в міру. Особливо при артрозі. Лікар допоможе Вам скласти комплекс фізичних вправ, корисних та необхідних для рухової активності суглобів. Особливо добре підходить плавання, спортивна ходьба, йога. Важкі фізичні навантаження протипоказані.
- Правильні засоби. Для лікування артрозу лікарі часто рекомендують мазі на основі зміїної отрути, такі як «Випросал В®». До складу препарату входять наступні компоненти: отрута гадюки, камфора, скипидар і саліцилова кислота. Завдяки їх поєднанню мазь має протинабрякову, протизапальну і знеболювальну дію, відновлюючи кровопостачання уражених тканин суглоба. Препарат не всмоктується у кров, а отже, не має побічних явищ, оскільки застосовується місцево, на відміну від таблетованих НПЗЗ.
Із усього вищенаведеного зрозуміло, що здоров’я людини – в її ж руках. Харчуйтесь правильно, контролюйте свою вагу, ведіть активний спосіб життя. При виникненні ознак артрозу звертайтеся до лікаря, оскільки важливо не просто зняти симптоми болю, а й усунути причину захворювання.