Артроз коліна: як зупинити хворобу?

Хвороби опорно-рухового апарату займають одні з перших позицій серед усіх захворювань людини. За статистикою, артроз колінного суглобу (гонартроз) посідає друге місце серед усіх видів артрозу. На гонартроз припадає більше половини всіх захворювань коліна.

АРТРОЗ КОЛІНА – ЩО ЦЕ ТАКЕ?

Гонартроз - це патологічна зміна всіх функціональних елементів колінного суглоба, що призводить до дегенерації хрящів поверхонь суглобів, патологічної зміни їхньої форми та порушенню нормального функціонування. До артрозу колінного суглоба найбільш схильні люди віком старше 50 років, причому жінки майже вдвічі частіше страждають на це захворювання. На жаль, воно відомо і спортсменам, деякі з них змушені передчасно закінчувати свою спортивну кар’єру через тяжкий перебіг гонартрозу.

Гонартроз розвивається поступово. Перші зміни, які починають відбуватися в організмі хворої людини, виникають на молекулярному рівні у віці 20-25 років, тому виявити ці маркери майже неможливо. Далі ці збої призводять до анатомо-функціональних змін, внаслідок яких пацієнт і звертається до спеціалістів.

До найбільш виражених симптомів належать ранковий біль углибині суглоба, який зникає до опівдня, при «розхожуванні» та виконанні нескладних фізичних вправ. Хвороба супроводжується набряками колінних суглобів, а також характерним «хрускотом» (преципітацією), яким супроводжується ходьба.

ПРИЧИНИ РОЗВИТКУ АРТРОЗУ КОЛІНА

Слід відзначити, що механізми, які лежать в основі розвитку гонартрозу, до кінця не вивчені. На сьогоднішній день існує кілька теорій, які пояснюють, що ж є пусковим механізмом у розвитку даного захворювання:

  1. Генетична схильність. У деяких хворих було встановлено дефект гена, який відповідає за розвиток і утворення хрящової тканини. Хрящова тканина у таких пацієнтів є неповноцінною та малостійкою до дії травмуючих факторів.
  2. Підвищені фізичні навантаження на колінні суглоби і травми. Ці явища характерні, в основному, для спортсменів і людей, які займаються важкою фізичною роботою.
  3. Підвищена маса тіла. Ожиріння сприяє розвитку багатьох захворювань. Гонартроз – не виняток. Щоденне перевантаження колінних суглобів вагою власного тіла призводить до розвитку дистрофічних процесів та ушкодження хрящової тканини, а при прогресуючому захворюванні – до її повного зникнення та оголення функціональної кістки.
  4. Внутрішньосуглобові відкладення кристалів («солей») – це фактор також нерідко реєструється у хворих гонартрозом. Мова йде про відкладення на тканинах суглоба кристалів сечової кислоти (уратів), які є також причиною розвитку подагри.

ЛІКУВАННЯ АРТРОЗУ КОЛІНА

Досить ефективна і поширена практика лікування нестероїдними протизапальними засобами (НПЗЗ) для внутрішнього застосування, які полегшують біль та знімають набряклість. Але, на жаль, ця група препаратів має низку серйозних побічних ефектів, наприклад виразкові ураження шлунково-кишкового тракту, які зумовлюють обмежене застосування такого роду терапії.

Тому очевидною є необхідність створення інших засобів, ефективних при лікуванні гонартрозу. Звичайно, існують зовнішні лікарські форми НПЗЗ, але вони мають скоріше симптоматичну дію, помірну знеболювальну та протинабрякову. При цьому такі засоби не впливають на перебіг захворювання. Саме тому лікарі все частіше стали надавати перевагу кремам и мазям на основі зміїної отрути, здавна відомої своїми цілющими властивостями. Так, наприклад, мазь «Випросал В®» містить у своєму складі отруту гадюки і камфору, які не тільки ефективно знімають біль, а й уповільнюють розвиток запальних процесів в ураженому суглобі. Скипидар і саліцилова кислота поліпшують кровопостачання та трофіку запаленого суглоба, а також виступають у ролі антисептиків. Сукупна дія всіх чотирьох компонентів мазі для зовнішнього застосування полегшує стан пацієнта та уповільнює розвиток хвороби.

Схожі статті

Гострий біль у суглобах: що робити?

Малорухливий спосіб життя, несприятлива екологічна обстановка у світі, шкідливі звички та неправильне харчування призводять до того, що сучасна людина у 40 років є «щасливим власником» цілої низки хвороб, які ще 20-30 років тому були притаманні людям похилого віку.

Артроз: як зупинити руйнування суглобів

Артроз недарма вважають однією із хвороб століття, адже з кожним роком все більше й більше людей стикаються з цим захворюванням. 

Біль у суглобах – у чому причина?

З кожним роком хвороби опорно-рухового апарату «молодшають». Сьогодні вже ніхто не дивується артриту у 20-25 років. Звичайно, цьому сприяє декілька факторів: погана екологія, малорухливий спосіб життя, спадковість. Основною ознакою проблем з опорно-руховим апаратом є біль.

Нагору